Uživatelé

Na této záložce (viz obr.1) jsou k dispozici základní údaje o konkrétním uživateli. Pokud vkládáme nového uživatele je tato záložka prázdná. V opačném případě jsou zde vyplněny minimálně povinné údaje konkrétního uživatele - jméno, příjmení, přihlašovací jméno, přihlašovací heslo a kontrola hesla. Zbývající položky (titul před jménem, titul za jménem, e-mail) mají pouze informativní charakter a jsou nepovinné.

 

Na této záložce se provádí vytvoření připadně editace uživatelského účtu pro přístup do administračního rozhraní
Obr. 1 - Na této záložce se provádí vytvoření připadně editace uživatelského účtu pro přístup do administračního rozhraní
(pro větší náhled klikněte na obrázek)

 

Důležitou položkou je zde zaškrtávací políčko „Přístup povolen“. Pokud je zaškrtnuto, má uživatel možnost po zadání svých přihlašovacích údajů spravovat obsah webu dle jeho přiřazených práv. V opačném případě není uživateli umožněn přístup do administračního rozhraní i po zadání správných přihlašovacích údajů.

Další důležitou položkou je zde „Datum expirace“. Po překročení data uvedeném v tomto políčku nemá již konkrétní uživatel opět přístup do administračního rozhraní stránek i v případě použití správných přihlašovacích údajů. Uživatel po vypršení platnosti jeho přístupu zůstává i nadále v databázi se všemi nastaveními.

Výše uvedené funkčnosti jsou velmi vhodné například v případě, že čtenářům udělujete roční, či měsíční přístup podle toho, zda a kdy zaplatili poplatky (tzv. Placený obsah) nebo pokud například udělujete 14-denní demo přístup na vyzkoušení ap.

Ke každému dokumentu se musí vztahovat alespoň jeden autor (podobně je tomu i u fotogalerií). V případě, že se pro vkládání článku nepoužívá jeden společný autor (např. redakce) ale každý  zodpovídá za svůj článek (dokument) je vhodné vytvořit více autorů.

Rozdíl mezi autorem a uživatelem administrace je takový, že uživatel má přístup do administračního rozhraní a může (ale nemusí) být zároveň autorem. Autor do administračního rozhraní přístup nemá a svůj přispěvek může publikovat pouze tak, že jej předá uživateli a ten následně jeho příspěvek publikuje pod jeho jménem.

Nového autora lze vytvořit dodatečně v sekci Autoři a nebo rychleji při vytváření konkrétního uživatele (pokud má být uživatel zároveň autorem). K tomuto účelu slouží položka „Vytvořit autora“. S nastavením autorů také souvisí příslušná práva pro zobrazení / editace dokumentů. (více viz Autoři).

Podobnou funkci má také zde položka „Vytvořit autora fotogalerie“. Autora fotogalerie lze opět dodatečně vytvořit v sekci Fotogalerie -> Autoři.

Poslední položkou je „Vytvořit webového uživatele“. Jak již její název napovídá slouží pro vytvoření webového uživatele – tedy uživatele, který může přistupovat do neveřejných sekcí webových stránek (více viz Weboví uživatelé).

Používání webových uživatelů souvisí s konkrétním řešením projektu.